Kinesiotaping

 

  Kinesiotaping (kinesis = pohyb, tape = páska), je metoda, která je založená na principu lepení pásek na kůži, která sloužila původně pro lidi s pohybovými obtížemi a proslavila se až na Olympijských hrách v Soulu, konkrétně díky Japonskému volejbalovému týmu, kde se následně rozšířil mezi ostatní sportovce. V dnešní době je však Kinesiotaping využíván po celém světě v medicíně, k regeneraci, nebo již zmíněném sportu.

  Autor této metody je japonec Kenzo Kase, D.C., který se narodil v roce 1942 a vystudoval univerzitu v Tokiu a Chicagu a otevřel v USA a Japonsku Kasovu Chiropraktickou kliniku (Kase Chiropractic Clinic). Metodu Kinesio Taping(R) vyvinul v roce 1980. Publikoval několik knih a je také prezidentem Kinesio Taping(R) Association a National Chiropractic College v Japonsku.

  Tapy (pásky) jsou svou tlouškou a prorazitelností podobné kůži, jsou tenké a elastické. Páska se dá natáhnou z původní délky až o 55-60% a více, na papíře má páska sama o sobě natažení 10-25%. Tape je skládá z polymerových elastických vláken obalenými bavlněnými vlákny a dále z bavlny, která je propustná a rychle usychá. Lepidlo je ze 100% akryl, které je na tapu uspořádané vlnkovitě a aktivované teplem. Pásky jsou bez latexu, takže ve většině případu nezpůsobuje alergické reakce a je voděodolný.

 

  Účinky kinesiotapů na naše tělo

  Snižuje svalovou únavu, přetížení svalů, křeče svalů a riziko poškození svalu, zmírňuje bolest, zlepšuje krevní a lymfatickou cirkulaci, tlumí zánět, snižuje tlak a bolest v kůži a na svalech, snižuje bolest tkání, stimuluje receptory v kůži a ve svalech pro lepší vnímání těla, reflexně ovlivňuje vnitřní orgány (podobně jako u reflexních masáží), zlepšuje tvar těla, konkrétně upravuje chybné postavení kloubu způsobené spazmem nebo zkrácením svalů.

  Nejčastěji se využívá např. na bolestivé svaly, nebo zánětlivé stavy, při menstruačních bolestech, při žaludečních a střevních potížích (např. zácpa), při zánětu dutin (nebo i na klasickou rýmu), na otok po vytrhnutí zubu, na zlepšení lymfatického systému, dalé také na syndrom karpálních tunelů, tenisový či golfový loket, na dolečení zlomenin a tak dále...

Ukázku mé práce naleznete na facebookových stránkách našeho salónu.

  Pro klienty, kteří jdou poprvé a mají delší ochlupení (zejména muži) na postiženém místě, musí se místo nejprve oholit, popř. nechat odepilovat, protože tape na chlupech nedrží! Dále se s kinesiotapy můžete koupat, spchovat, jediné, co se nedoporučuje je saunování, protože tape Vám během chvíle spadne v momentě, kdy se začnete hodně potit. Na tapy také nesmí přijít cokoliv mastného (krém, olej apod.).

  Pokud byste cítili v místě, kde bude tape nalepený pocit nesnesitelného svědění, raději ho sundejte. Vě většině případů se jedná o potničky, které za pár dní zmizí ;) U sundavání tapů, je dobré tape sundat, když je namočený a hlavně ho sundat (nestrhávat!) od shora dolů (po směru růstu chloupků ;)) pomalým pohybem a kůži si druhou rukou přidržovat, pokud by lepidlo stále pevně drželo. Opatrně hlavně u míst jako je krk a dekolt, kde je kůže citlivější, takže sundavat opravdu podle pokynů výše, abyste si omylem nestrhli kůži.

 

Ceník

Aplikace kinesiotapingu od 300,- Kč (cena se odvíjí od spotřebovaného materiálu) POZOR! Nová cena od 1.1. 2023